Elupäästev haldjas

Kas te mäletate, mis tunne on nõgesega kõrvetada saada? Mõnel olid lapsepõlves isegi sellised mängud, kus tehti kätele “kõrvenõgest” ehk väänati käsi ühele ja teisele poole. Umbes sarnane valu on mul hetkel pärast tattoo tegemist. Tattood tehti kõige peenema nõelaga ja see koht iseenesest on juba hellem. Mulle meenus sellega see valu, kui minu kallal vägivallatsenud mees mu käsi väänas.

Mu eesmärk ei olnud endale selle tattooga flashbacke tekitada, vaid selle mõte ja sisu on minu jaoks palju tähenduslikum, aga kummalisel kombel on see valu meenutus ja tattoo tähendus omavahel sarnased. Lihtsalt minul on see valu hetkel ajutine, aga paljudes Eestimaa peredes naiste igapäevaelu ehk siis just nimelt käte väänamine, kõvasti kätest kinni võtmine, pigistamine. Viimati tegin ühe naise puhul selle kohta politseisse kuriteoteate, kuna ta jagas oma mehe “vägitegude” pilte enda storys. Õnneks see naine saab nüüd abi.

Eelmistel jõuludel tegin emotsionaalse postituse, kus üks naine ei saanud abi. Vägivallatsenud mees, kes oli alkoholijoobes, jäeti koju kainenema, et las magab välja. Ohvriabi töötaja võttis ohvriga alles nädala pärast ühendust. Loomulikult olid selleks ajaks juba kõik rahulikum ning naisel tekkinud taas lootus, et ehk nüüd oli tõesti viimane kord. Ka politseinik ütles, kas on nüüd see asi siis nii hull. Tänaseks päevaks saan muidugi aru, et alati ei jõuagi nii kiiresti ja õigesti reageerida, kui vaja, sest ressursse pole. Per Isdal, kes on Norra psühhoterapeut, vastas küsimusele, miks on norrakad vägivallaennetuses paremad kui Eesti järgmiselt: “Sest oleme rikkad, meil ressurssi, meil on võimalused.” Lihtne tegelikult, meid on Eestis niigi vähe ja kus sa võtad neid häid spetsialiste igale poole, kui statistika järgi iga KOLMAS eesti naine on tundnud vägivalda.

Ma olin tõsiselt pettunud see aeg, kuidas küll. Räägime söögi alla ja söögi peale, kuidas tuleb paarisuhtevägivalla puhul käituda ja IKKA JÄETAKSE VÄGIVALLATSEJA KOJU KAINENEMA! Seda enam, et see ei olnud esimene episood, lapsed ka tunnistajateks.

Pärast seda läks minus aitajana nagu miski katki, mis sai terveks hoopis teistmoodi. Ma ei saanud kahjuks aidata seda naist, aga ma sain aidata ta tütart, kes joonistab minu meelest ülihästi. Leidsin võimaluse, kuidas tütar saaks psühholoogilist abi. Ema ja tütar olid mõlemad väga tänulikud ja mina olin tänulik neile, et sain vähemalt tütrele päästerõnga ulatuda, kui ema otsustas suhtesse edasi jääda. Tulles siis tagasi selle joonistamise juurde. Nad ütlesid, et ei jõua mind ära tänada. Mina ütlesin, et minu jaoks oleks suur au üks tütre joonistatud pilt endale saada, ma tahaks selle enda käe peale tattoveerida.

Seda pilti olin ma varem näinud. Ma ei tea, mida autor selle pildi joonistamise aeg tundis, aga minu jaoks kumas selles pildis läbi mingit valu, eluheitlust, samas lootust, tiibade kasvatamist, et lennata parema elu suunas. Pildil on haldjas, kellel on tulekera käes. Alguses mu mõte oli seda veidi muuta, et justkui tiivad ei ole veel valmis. Küsisin ühe hea sõbranna käest nõu selles osas ja tema ütles mulle “Sinul on tiivad valmis” ja sellega oligi otsus tehtud.

Tulles tagasi selle juurde, et miski läks minus katki, aga sai ka terveks. Minu põhifookuses on naiste aitamine, aga sellest hetkest sain aru, et laste päästmine on veel olulisem. Täiskasvanud inimesed on oma valikutes vabad (muidugi ma tean, et vägivaldses suhtes ei käi see nii, et ma nüüd lõpetan suhte ja lihtsalt lähen), lihtsalt see on paratamatus, et vägivallaringi peab kahjuks lõpetama ohver. Vägivallatseja seda ei lõpeta, temal on mugav nii, tema saavutab alati võimu ja jõuga oma tahtmise, miks ta peakski muutuma. Ähvardatakse, et naisel on seekord ka päriselt kõik?! Ta teab ju, et seda ollakse ka eelnevad 10 korda öeldud, aga ikka on andeks antud. Ühesõnaga terveks tegi mind see, et ma saan aidata lapsi, saan aidata vähendada nende tõenäosust sattuda halbadesse suhetesse. See teadmine andis uskumatu jõu, et seda kõike jätkata, mida senini teinud olen.

Minu tiivad ongi valmis ja ma saangi justkui haldjana ringi lennata ning aidata neid, kes on valmis abi vastu võtma.

Aitäh!

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga